W materiale przedstawiony zostanie graficzny sposób prezentacji danych przy pomocy wykresu typu tzw. „Flying Bridges” . Na nim zostaną pokazane wartości odchyleń na poszczególnych rodzajach kosztów wykonania w stosunku do planowanych wartości. Na widoku numer 1 przedstawione są wartości planowane i wykonane dla poszczególnych rodzajów kosztów oraz odchylenia dla każdej z pozycji.
Widok 1 Odchylenia na poszczególnych rodzajach kosztów
Najlepszym pokazaniem odchylenia na kosztach jest pokazanie przejścia od łącznej wartości planowanej poprzez odchylenia na poszczególnych pozycjach kosztowych, dzięki czemu końcowym efektem będzie wartość wykonana. Pierwszym krokiem jest zbudowanie tabeli pomocniczej zawierającej cztery kolumny:
Dla składowej wykresu koszt planowany – podawana jest wartość kosztów planowanych, następnie dla poszczególnych pozycji kosztowych stosowana jest formuła z widoku 2. W pozycji koszty wykonanie z formuły wyliczana jest wartość końcowa, która jest równa wartości kosztów wykonanych 148 942 zł.
Widok 2 Formuła w kolumnie WYSOKOŚĆ
Następnie wstawiamy wykres kolumnowy 2-W skumulowany , zaznaczając trzy pierwsze kolumny. Wykres posiada dwie serię, pierwsza dolna to dane z kolumny WYSOKOŚĆ, natomiast seria druga górna to dane z kolumny ZMIANA DO WYKRESU.
Musimy wykonać dodatkowe czynności:
Końcowy efekt przedstawia widok 3 – wykres typu „Flying bridges” przedstawiający przejście od wartości planowanej kosztów do wartości wykonanej, poprzez odchylenie osiągnięte na każdym z rodzajów kosztów.
Widok 3 Wykres odchyleń wartości kosztów na poszczególnych rodzajach kosztów